Bitlis Organize Sanayi Bölgesine 3 fabrika kuruluyor

Genel 17 Mayıs 2020 17:41
Videoyu Aç Bitlis Organize Sanayi Bölgesine 3 fabrika kuruluyor
A
a

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 dönüm üzerine inşa edilecek olan 3 fabrikanın inşaat çalışmasını ziyaret etti.

                Bitlis Organize Sanayi Bölgesine 3 fabrika kuruluy…

Programda; Vali Oktay Çağatay’a, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Vali Yardımcısı Kemal Karahan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Cemalettin Kinç, OSB yetkilileri ve firma sahipleri eşlik etti.

Vali Çağatay, ilk olarak beraberindeki heyet ile birlikte Bitlis Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Vali Oktay Çağatay, kentin işsizlik sorununu büyük ölçüde çözecek 9 bin metrekare alanda kurulacak olan 3 tekstil fabrikasının başlayan inşaat çalışmasını ziyaret etti.
Vali Oktay Çağatay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bitlis OSB'nin büyüklüğünün yaklaşık 600 dönüm civarında olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Terör bitti, insanlar iş sahibi olacak. Sadece dağlarda sıkışmış 3-5 terörist var. Bunları da bugün yarın bitireceğiz. Güvenlik sorunu ortadan kalktıktan sonra insanlarımızın temel problemi işsizlik. Kime sorarsanız mutlaka Bitlis'in temel problemi işsizlik diyor. Bu amaçla Bitlis'in işsizlik problemini çözmek için bütün arkadaşlarla yoğun çaba gösteriyoruz. OSB'miz de bunun hareket noktası. Bitlis OSB 55 parselden oluşmaktadır. Sosyal donatılar ve ihtiyaçlar için ayırdığımız iki parselin dışında diğer parsellerin tamamı tahsis edildi.
OSB'de yer tahsisi yapılan yatırımcılar, yatırımlarına başladı. Bizde buna destek olabilmek için güzel bir proje yürüttük. Milletvekillerimizin destekleriyle Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ziyaretinde 5 milyon lira destek sözü verdi. İl Genel Meclisimizden 5 milyon vermelerini istedik. 10 milyon bütçe ayırdık. Her biri 3'er bin metrekareden 9 bin metrekare 3 fabrikamızın ihalesini yaptık. İhaleyi alan firma çalışmalara başladı. Allah hayırlı uğurlu etsin. Fabrikalar eylül veya ekim ayı içinde teslim edilecek.
Sadece burada takriben bu firmalar ihale ettiğimiz fabrikalarda 3 bin kişiyi işe alacak. Alanda yatırım yapan çok firma var. Yılsonuna kadar binlerce insanımız Bitlis'te ekmek sahibi olacak. Bitlis'in yaş ortalaması Türkiye'nin yaş ortalamasının altındadır. Bu da yoğun emek gerektiren sektörler açısından Bitlis adeta bir hazine. Gençlerimiz artık terörden kurtulmuş olmanın mutluluğunu yaşıyor. Tek kaygıları evlerine ekmek götürebilmek. Her toplantıda ve buluşmada, 'iş verin, cebimize para koyun demiyoruz, bizi çalıştırın diyoruz' diyorlar. Bu feraset ve basiretli bir davranış. Bizde bunu devlet ve millet eliyle temin ediyoruz.
Ben buranın Bitlis’e kazandırılmasında emeği olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve bölgenin huzura kavuşmasında büyük emeği olan İçişleri Bakanımıza teşekkür ediyorum. Onun sayesinde güvenlik güçlerimiz güzel faaliyetler yürüttü. Terör konusunu bitirdik ve huzur içinde yaşıyoruz. Bitlisli vatandaşlarımız merak etmesin. İnşallah herkes ekmek sahibi olacak." dedi.

Kaynak : MUSTAFA YÜZER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat